Coach of the Year award Winners

Conference Coach of the Year

  • Year Head Coach Sport  Conference
    1976 Betsy Zimmerman Volleyball LEL
    1976 Diane Krysa Potts Girls Basketball LEL
    1977 Jerry Comer Softball LEL
    1979 Betsy Zimmerman Volleyball LEL
    1981 Bob Mason Wrestling LEL
    1981 Ray Paglio Football LEL
    1982 Betsy Zimmerman Volleyball LEL
    1982 Ray Paglio Football LEL
    1982 Bill McCleave Baseball LEL
    1983 Jerry Comer Softball LEL
    1984 Jim Kalin Boys Cross Country LEL
    1985 Bob Mason Wrestling LEL
    1986 Bob Mason Wrestling LEL
    1988 Joanne Kuebler Volleyball LEL
    1988 Ron Boswell Golf LEL
    1990 Jerry Vilinsky Golf LEL
    1992 Jerry Vilinsky Golf LEL
    1995 Jerry Comer Softball LEL
    1996 Michael Bickford Girls Soccer LEL
    1998 Bill Dodd Boys Cross Country LEL
    1998 Don Sparks Girls Cross Country LEL
    1998 Kelly Knaus Boys Swimming LEL
    1998 Jim Jackson Ice Hockey GCHSHL
    1998 Jerry Vilinsky Golf LEL
    1999 Marty Kane Baseball LEL
    1999 Kelly Knaus Boys Swimming LEL
    1999 Jim Jackson Ice Hockey GCHSHL
    2000 Bill Dodd Boys Cross Country LEL
    2000 Zoran Mladenovic Boys Soccer LEL
    2000 Kelly Knaus Boys Swimming LEL
    2000 Jim Jackson Ice Hockey GCHSHL
    2001 Bill Dodd Boys Cross Country LEL
    2001 John Sweet Girls Cross Country LEL
    2001 Kristin Papushak Volleyball LEL
    2001 Jim Jackson Ice Hockey GCHSHL
    2002 Kristin Papushak Volleyball LEL
    2002 Bill Dodd Boys Cross Country LEL
    2002 John Sweet Girls Cross Country LEL
    2002 Bridget Mone Softball LEL
    2003 Carrie Madison Girls Tracks Pioneer
    2003 Zoran Mladenovic Boys Soccer Pioneer
    2003 Jim Jackson Ice Hockey GCHSHL
    2004 Zoran Mladenovic Boys Soccer Pioneer
    2004 Carrie Madison Girls Track Pioneer
    2007 Rich Turner Football NOC
    2008 Don Sparks Girls Basketball NOC
    2009 Catherine Reed Girls Cross Country NOC
    2009 Bill Dodd Boys Cross Country NOC
    2010 Catherine Reed Girls Cross Country NOC
    2011 Carolyn Holt-Balis Volleyball NOC
    2011 Bill Dodd Boys Cross Country NOC
    2011 Karen Malec Girls Cross Country NOC
    2011 Matt DeCapua Boys Soccer NOC
    2011 Erin Calabrese Girls Basketball NOC
    2011 Christopher Thomas Boys Swimming NOC
    2012 Karen Malec Girls Cross Country NOC
    2012 Matt DeCapua Boys Soccer NOC
    2012 Carolyn Holt-Balis Volleyball NOC
    2012 Christopher Thomas Boys Swimming NOC
    2013 Marc Kirby Boys Track NOC
    2013 David Droes Boys Tennis NOC
    2013 Carolyn Holt-Balis Volleyball NOC
    2013 Juan Barreto Girls Soccer NOC
    2013 Karen Malec Girls Cross Country NOC
    2013 Charles Morrow Girls Basketball NOC
    2013 Christopher Thomas Boys Swimming NOC
    2014 Matt Bramel Softball NOC
    2014 Mark Phillips Girls Tennis NOC
    2014 Juan Barreto Girls Soccer NOC
    2014 Carolyn Holt-Balis Volleyball NOC
    2014 Karen Malec Girls Cross Country NOC
    2014 Chuck Morrow Girls Basketball NOC
    2014 Tim Schmotzer Boys Basketball NOC
    2014 Christopher Thomas Girls Swimming NOC
    2014 Christopher Thomas Boys Swimming NOC
    2015 Christopher Thomas Boys Swimming GLC