League MVP’s & Player of the Year award winners

League MVP’s/Player of the Year Award Winners

Year Athlete Sport Conference
1974 Jim Perko Wrestling LEL
1974 Milan Yakovich Wrestling LEL
1979 Carol Emanuel Girls Basketball LEL
1979 Carol Emanuel Volleyball LEL
1980 Dale Kimpton Ice Hockey LEL
1981 Brian Guzik Wrestling LEL
1981 Mark Polivka Football LEL
1981 Jim Shields Boys Basketball LEL
1982 Ron Kurak Football LEL
1982 Glen Solitaria Baseball LEL
1984 Matt Linden Boys Cross Country LEL
1985 Matt Linden Boys Cross Country LEL
1985 Herb Barthol Boys Basketball LEL
1985 Matt Linden Boys Track LEL
1986 Brian Dingess Boys Cross Country LEL
1986 Ben Morgan Wrestling LEL
1986 Michael Wawrzyniak Boys Basketball LEL
1987 Rob Zand Boys Cross Country LEL
1987 Michael Wawrzyniak Boys Basketball LEL
1988 Kathy Harrison Volleyball LEL
1989 Neil Thibodeaux Boys Track LEL
1990 Sean Linden Boys Cross Country LEL
1990 Chris Wollmann Golf LEL
1991 Brian Casselberry Boys Cross Country LEL
1991 Chris Wollmann Golf LEL
1992 Chris Wollmann Golf LEL
1994 Danielle Kwitkowski Softball LEL
1994 Kim Harrison Girls Basketball LEL
1995 Corrie Sykora Softball LEL
1995 Corrie Sykora Volleyball LEL
1997 Michael Bognar Golf LEL
1998 Jason Collier Boys Cross Country LEL
1998 Amanda Calabro Girls Cross Country LEL
1998 Matt Heestand Golf LEL
1999 Jason Collier Boys Cross Country LEL
1999 Rich Fallat Baseball LEL
2000 Jason Collier Boys Cross Country LEL
2000 Lisa Kurz Girls Cross Country LEL
2001 Dan Piotrowski Boys Cross Country LEL
2001 Renee Romanowski Volleyball LEL
2002 Dan Piotrowski Boys Cross Country LEL
2002 Lisa Kurz Girls Cross Country LEL
2002 Michelle Lesczynski Softball LEL
2002 Michelle Kozempa Volleyball LEL
2003 Dan Piotrowski Boys Track Pioneer
2003 Lisa Kurz Girls Soccer Pioneer
2007 Kristi Sturges Girls Track NOC
2007 Kyle Caiola Boys Basketball NOC
2008 Nick Jereb Boys Soccer NOC
2008 Ryan Thomas Boys Track NOC
2008 Bridget Jacobs Girls Track NOC
2008 Brit Phillips Girls Basketball NOC
2009 Dean Seitz Boys Cross Country NOC
2009 Mike Samijlenko Wrestling NOC
2010 Brett Discenza Boys Soccer NOC
2010 Shane Zerucha Football NOC
2011 Zachary Smith Boys Soccer NOC
2011 Kevin Byrne Boys Tennis NOC
2011 Amanda Frederick Volleyball NOC
2011 Rachel Andrasek Girls Swimming NOC
2011 Jason Young Boys Swimming NOC
2011 Marissa Hellisz Girls Basketball NOC
2012 Rocky Vorell Boys Track NOC
2012 Greg Raimondo Boys Soccer NOC
2012 Ryan Schuck Boys Swimming NOC
2013 Samantha Marflak Girls Tennis NOC
2013 Jessica Steponick Girls Swimming NOC
2013 Norris Silaghi Boys Swimming NOC
2013 Kelsey Mettlesitz Girls Basketball NOC
2014 Brianna Gainer Softball NOC
2014 Samantha Marflak Girls Tennis NOC
2014 Brandi Kundrat Volleyball NOC
2014 Alyssa Soltis Girls Soccer NOC
2014 Abi Oriti Girls Basketball NOC
2014 Troy Massa Boys Basketball NOC
2014 Jessica Steponick Girls Swimming NOC
2015 Jonathan Schroeder Boys Soccer GLC
2016 Taylor Dotson Track & Field GLC
2016 Joe Crewdson Baseball – Pitcher of the Year GLC
2017 Eric Norman Swimming GLC
2017 Sean Geither Track & Field GLC
2019 Eric Norman Swimming GLC
2019 Bradon Stoia Swimming GLC
2019 Megan Irwin Swimming GLC